Fibaro Z-Wave Home Center 2 Мега-огляд
Чудові хлопці з компанії Fibaro і Vesternet були так ласкаві, що позичили нам досить велику систему домашньої автоматизації, що базується на основі контролера преміум-класу Home Center 2, і додаток до нього – пачку модулів Z-Wave.
Ant Skelton тестував цю систему кілька місяців і дав нам біса велике бачення на цей продукт. Давайте відкинемо подальші преамбули і приступимо до справи.
Fibaro Home Center 2
Home Center 2 - це продукт-флагман компанії Fibaro. Це приєднуваний до Ethernet контролер Z-Wave, який базується на процесорі 1.6 GHz Intel Atom, з пам'яттю RAM 1GB 2GB і жорстким диском. Home Center 2 одягнений у розроблений спеціально для нього алюмінієвий корпус, пофарбований порошковою фарбою, який одночасно і естетично приємний, і відводить тепло, що важливо, оскільки прилад істотно гріється. Після тривалого використання корпус стає гарячим на дотик, так що ви не захочете класти на нього штабелем інші пристрої; з іншого боку, пасивний тепловідвід означає, що не потрібно використовувати вентилятори, тому Home Center 2 абсолютно безшумний в роботі.
HC2 має блакитні світлодіоди, і досить багато; зліва направо: «Оновлення ПЗ виконується в даний момент», «Доступне оновлення», «Відновлення», «Режим навчання», «З'єднання Z-Wave», «З'єднання Інтернет», «Активність LAN» і «Харчування». Вони всі мають маленькі даремні зашифровані іконки, і ви незабаром забуваєте, що вони означають. Достатньо лише знати - якщо лівий світлодіод блимає, це означає, що доступно оновлення.
Ззаду у HC2 є Z-Wave антена і пара кнопок, одна для включення живлення і одна – для ініціювання функції Z-Wave «Парування» (щоб додавати або видаляти пристрої). Остання також може бути використана для запуску режиму відновлення, або щоб змусити HC2 прийняти статичний IP адреса в разі проблем з мережею.
Збоку пристрою є панель, яку можна демонтувати з допомогою викрутки, в цьому випадку можна отримати доступ до роз'ємів живлення та мережі. Ідея полягає в тому, щоб пропустити їх через задній слот корпусу і підключити їх збоку, перед тим як повернути на місце бічну панель, це робиться для організації обережного введення кабелів. Однак, це не прибирає натяг кабелів, так що я залишив бічну панель неприкрепленной і зафіксував їх на корпусі стяжкою.
Мій HC2 має нехарактерно великий блок живлення на 4А, але я упевнився, що в роботі він споживає менше 1А.
Ви також можете помітити, що наш пристрій має USB накопичувач, який містить образ для відновлення HC2, вільний USB слот, аудіовихід і таємничу білу кришку. Вам, мабуть, цікаво, що це – я теж поцікавився. Заглушка приховує кілька VGA і DVI відео роз'ємів.
У відповідь на ваше наступне запитання – так, ви можете під'єднати монітор і клавіатуру через ці рознімання, і – ні, нічого особливо цікавого відображатися не буде, хоча ви можете спостерігати вікно завантаження. Як ви можете бачити, це Debian 6 Linux, але ви не зможете отримати доступ, вгадавши пароль.
Диск відновлення - це флеш-накопичувач 2GB USB, містить завантажувальний образ Linux, який використовується пристроєм в разі катастрофічних відмов; мені не доводилося його використовувати. Однак я з цікавістю поковырялся в його файловій системі.
Подальші дослідження виявляють apache2 веб-сервера, бази даних MySQL, купу вкрай туманні PHP-скриптів, пару процесів, які відповідають за передачу даних між мережею Z-Wave і базою даних, і процес GPIO (вводи/висновки загального призначення) для залучення кнопок і світлодіодів.
У загальному і цілому, досить гарний початок. Тут спливає одна хитрість: коли ваш HC2 налаштований і налаштований, він зв'язується з домашнім сервером і встановлює захищене з'єднання – це означає, що, коли ви не вдома і подсоединяетесь до віддаленого сервісу Fibaro, то його інтерфейс має точно такий же вигляд, як якщо б ви підключалися з дому, тому, що це він і є – гарне інженерне рішення.
Налаштовуємо систему
Коли ви залагодили всі питання з сполуками, ви можете знайти HC2 в мережі під його статичним IP-адресою, який ви можете отримати за допомогою вашого роутера, або використовуючи додаток HC2 Finder, його можна завантажити з сайту Fibaro. Можна переконфігурувати HC2 на DHCP, і потім зайнятися конфігуруванням пристрою.
HC2 потрібно знати, де він знаходиться, щоб надавати інформацію про погоду і допомагати у визначенні місця розташування; ми зупинимося на цьому пізніше. (Якщо не вказано протилежне, недоробки компонування елементів на скріншотах мали місце в попередніх версіях, і згодом вони були усунені).
Панель доступу Fibaro контролює, які віддалені пристрої (айфони, айпади – вибачте, фанати Андроїда!) отримують повідомлення (через сервіс оповіщення Apple Push Notification), і також дає вам можливість заводити облікові записи для віддаленого доступу. Зручна особливість полягає в тому, що ви можете перевести пристрій в режим «Готель» (Hotel Mode) і зробити запис, який має обмежений доступ до контрольованих пристроїв – так що ви можете дозволити гостям керувати світлом і іншими зручностями у своїй кімнаті, в той же час не даючи їм можливості розважатися з іншими частинами системи. Також, є можливість докладно деталізувати права користувачів системи – які камери, пристрої, сцени і конфігураційні екрани вони зможуть використовувати, які сповіщення отримувати, та інше.
Панель дозволяє вам створити шаблони повідомлень, які надходять поштою, SMS або з використанням сервісу Push notification.
Панель SMS дає можливість встановити телефонні номери, від яких HC2 буде приймати команди допомогою текстових повідомлень. До того ж, якщо покласти деяку кількість грошей на рахунок, то сервіс Fibaro буде повідомляти вас, коли на вашому HC2 будуть відбуватися різні події. На жаль, SMS-сервіс поки не працює, так як Fibaro знаходиться в процесі переговорів з різними мережевими партнерами, але це всього лише питання часу.
Інший корисний екран панель подій (Events panel), який дозволяє вам перевірити системні логи, де ви можете бачити події мережі Z-Wave, відфільтровані за часом і датою.
Існують і інші різні панелі, в основному для конфігурації підключених пристроїв (Linked Device), наприклад, суміщених «пристроїв», які перебувають на самому справі з декількох Z-Wave пристроїв, для організації охоронної сигналізації, системи вентиляції та кондиціонування та спринклерного пожежогасіння.
Один цікавий приклад підключеного пристрою – відео-вхід (Video Gate). Він дозволяє вам об'єднати разом камеру, кнопку виходу і кнопку дверного дзвінка. Це поєднане пристрій з'явиться на головному екрані як цілісне, під назвою відео-вхід.
Конфігуруємо секції та кімнати
Наступний крок у налаштуванні HC2 – поділ вашого житла на Секції (Sections), кожна з яких містить деяку кількість кімнат.
Як ви можете бачити, я розбив свій будинок на Верхню частину (Upstairs), Нижню частину (Downstairs) і Службові будівлі (Outbuildings) – стайні, оранжерея, будиночок для слуг і інше – і розподілив кімнати відповідним чином. Ви можете не хвилюватися про обмеження на кількість кімнат і секцій – веб-сторінка дає можливість створити близько 30 секцій і близько 50 кімнат.
Додаємо пристрої
Як тільки ви організували ваші кімнати, настає час для підключення або приєднання проводів Z-Wave пристроїв і додавання їх в мережу. Як правило, для цього потрібно перевести HC2 в режим приєднання (joining mode), або натисканням кнопки, або через веб-сторінку, а потім – виконати щось на зразок введення в експлуатацію приєднується пристрою. Для деяких пристроїв (як правило, Fibaro цей процес добре продуманий, і потрібно тільки натиснути втоплену кнопку на модулі, якщо у вас є доступ до неї, або включити-вимкнути вимикач три рази, якщо доступу до кнопки немає. Інші вендори передбачають процедуру введення в експлуатацію по-різному – це може бути і вкрай незручно, і зовсім просто, так, що навіть думати не доводиться.
Моя порада – налаштуйте всі ваші пристрої на столі, біля вашого HC2, до того як ви встановите їх на передбачувані місця; для цього може знадобитися сплести якусь павутину з кабелів, яка приведе в жах людини, відповідального за техніку безпеки, але зате це заощадить вам купу часу, і не потрібно буде бігати вгору-вниз по драбині. Не те щоб я штовхаю вас на порушення техніки безпеки – вибір за вами.
Не тільки забавні процедури включення в роботу пристроїв можуть зробити інсталяцію нудною – недоліки самого протоколу Z-Wave теж можуть вивести вас із себе. Це все тому, що Z-Wave використовує процедуру приєднання при малому енергоспоживанні (Low Power Join procedure) – коли HC2 знаходиться в режимі приєднання (joining mode), Z-Wave передавач працює на значно меншої потужності, ніж зазвичай, так що пристрій, що ви хочете з ним спарити, має знаходитись набагато ближче до контролера, ніж це припустимо зазвичай. Подібне рішення було вибрано для того, щоб не допустити приєднання Z-Wave пристроїв ваших сусідів, у тому малоймовірному випадку, якщо всі вони налаштовують свої Z-Wave мережі у той же самий час.
На захист компанії Fibaro вони передбачили опцію «це пристрій знаходиться далеко» («this device is far away»), яка, ймовірно, підвищує потужність радіопередавача до більш високого чи навіть максимального рівня, під час процесу приєднання. Однак, якщо пристрій, що ми хочемо додати, все ж знаходиться поза зоною прямої видимості HC2, ви не зможете її додати, навіть якщо у вас є проміжні вузли, що підтримують мережу між HC2 і місцем розташування приладу. Я не знав до того, як я почав, тому мені довелося підійматися на драбину в дальньому кінці гаража, длубаючись між кроквами викруткою, підсвічуючи собі ліхтариком і в той же час намагаючись використовувати iPad, щоб контролювати HC2, проклинаючи протокол Z-Wave тринадцятирічної давності. Не думайте, що ви можете просто відключити HC2 і тимчасово перенести його в гараж, вам потрібно LAN - з'єднання для підключення до мережі (я не знаю чому, не бачу якихось розумних доводів на користь цього, але мій HC2 не встановлює Z-Wave мережу без LAN-з'єднання). Виявляється, ця відома заковика протоколу Z-Wave, і з цієї причини деякі контролери можуть працювати від батарейок.
Говорячи все це, я визнаю, що моя цільова аудиторія, напевно, має гігабітні мережі в своїх гаражах, так що для неї може бути неактуальна все сказане вище.
Конфігуруємо пристрої
Найцікавіше починається, коли ви з'єднали всі свої Z-Wave штуки. Кожне пристрій, який ви додали, буде відображатися як «Невизначений» («Unassigned»), і ви приступаєте до асоціюванню їх з кімнатами та секціями, даєте їм імена, і підлаштовуєте всякі параметри.
Налаштування кожного сенсора стають доступними при натисканні на його развертывающуюся іконку, або на головній сторінці, або в списку сенсорів, розташованому зліва внизу. Конфігурування пристрою відбувається у двох розділах, в одному містяться базові налаштування, такі як ім'я сенсора, місце розташування і іконка, в іншому, поглибленому (Advanced) – настроюються оповіщення, зв'язок з іншими пристроями і конфігураційні параметри.
Fibaro може перевірити клас вашого Z-Wave пристрої та дати йому відповідну іконку. Менш очевидна перевага цієї функції полягає в тому, що HC2 дає набагато більш змістовні описи для конфігураційних опцій, так що замість напису "Parameter 3: ON/OFF" ви побачите параметр "включення режиму енергозбереження", і зрозумієте, що мається на увазі під собою можливі значення цього параметра. Вражає, що HC2 дає такі описи для широкого спектру модулів Z-Wave, і не тільки виробництва Fibaro. Іноді значки виглядають трохи дивно, і не схожі на сам пристрій, яке позначають (графічний дизайнер компанії Fibaro не забарився повідомити мені, що це тривимірні візуалізації, а ніякі не фотографії!)
Говорячи про значках, зазначу, що тут дуже багато іконок відмінної якості для різних типів кімнат і видів пристроїв, які ви можете захотіти використовувати, але якщо ви не знайшли нічого підходящого, ви легко додати свої власні.
Ось один приклад, який я зробив наспіх з картинки, стащенной з інтернету – шуми на зображенні вийшли з моєї вини, HC2 тут ні причому. Коли ви додаєте іконку для пристрою «вкл/викл», HC2 запропонує вам дві картинки, по одній для кожного стану. А для диммируемого пристрою картинок буде вже 10. Я зробив маленьку 3D-анимашку відкривання дверей мого гаража, і імпортував її, виглядає чарівно.
Додаємо камери
Якщо у вас завалялися якісь мережеві камери, ви можете під'єднати їх до вашого HC2 за допомогою діалогу «додати камеру» («add camera»). Це дає вам можливість налаштувати ім'я користувача, який буде мати до неї доступ, і пароль для нього, а також призначити URL камери для отримання знімків, відео у форматі MJPEG, панорамування, масштабування, нахилу камери, і т. д.
Функціональність камери дещо обмежена, HC2 не може реєструвати рух або робити запис, шкода. Будучи завзятим линуксоидом, я сподіваюся, що яка-небудь з прекрасних програмних розробок, що знаходяться у відкритому доступі (наприклад, Motion library, створена Ken Lavrsen) , в майбутньому зможе бути пристосована для поліпшення функціональності HC2 в частині підтримки камер. Поки що вам доведеться використовувати ІЧ-датчик для детекції руху, який може ініціювати посилку картинки поштою.
Що дивно – картинки з камери не можуть бути переглянуті з головної сторінки HC2, вам потрібно пробиратися крізь налаштування камери, щоб отримати мініатюрне зображення (а також налаштування зображення і знімків), на яку знову треба натиснути, щоб отримати повноекранне зображення. Але розробники обіцяють виправити цю ситуацію в прийдешньому релізі ПО.
Додаємо віртуальні пристрої
Фізичні пристрої – не єдине можливе тут розвага: HC2 дозволяє додавати також і віртуальні пристрої.
Віртуальне пристрій цей пристрій, яке з'являється на головному екрані HC2, але замість того, щоб приєднуватися до системи за допомогою мережі Z-Wave, воно пов'язується з нею через TCP. Ви можете додавати кнопки і повзунки вашого віртуального пристрою, і програмувати відповідь, який може включати в себе рівень відповідної кнопки чи повзунка перед відсиланням даних за заданою адресою, і порт, який ви задаєте.
По суті, це означає, що ви можете контролювати будь-які інші пристрої домашньої автоматизації з веб-інтерфейсами з головної сторінки HC2. Шкода, що ми обмежені протоколом TCP, можливість посилати UDP пакети була б дуже до речі (наприклад, спілкуватися з системою LightWaveRF), однак наступний реліз (1.037) буде обмежений посилкою даних по протоколу HTTP.
Обстежуємо стан справ
Коли підготовчі роботи закінчені, ви можете завантажити головний екран Fibaro і оцінити свій будинок. Головна сторінка дає огляд пристроїв у вашій системі, надаючи інформацію про базову статус і контрольну інформацію (за винятком, як ми говорили, камер). Модулі, що працюють від батарей, повідомляють інформацію про рівень заряду, і кожен з них має маленький розгортається значок, для доступу до налаштувань.
Внизу зліва є набір фільтрів, що дозволяє виділяти тип пристроїв або їх набір в кімнаті, або використовувати обидва ці умови, так що ви, наприклад, можете бачити тільки сенсори у вітальні. Текст, що з'являється у верхній частині екрана, це щось подібне до вікна відображення Z-Wave статусу, ви бачите повідомлення, коли у вашій Z-Wave мережі трапляється щось цікаве (наприклад, під'єднання пристроїв). Праворуч на екрані знаходиться докучливе плаваюче меню, яке дублює функціонал основних розділів, але до того ж у нього є кнопка «Вихід» («logout»), а ще – те, що у нас називається «блакитна маска зварника». Коли маска зварника стає блакитний, HC2 хоче, щоб ви зберегли конфігурацію, натиснувши на цю маску. Це дуже делікатно і ненав'язливо: мені набагато більше подобається цей підхід з маскою, ніж постійно спливаючі діалогові вікна, які ми спостерігаємо в інших системах.
Якщо ви взаємодієте з пристроєм, не тільки іконка відображає його новий статус, але і маленьке повідомлення «Успішна передача повідомлення» («transfer OK ») дає вам зрозуміти, що повідомлення було успішно відправлено (або ні, все може бути). Іноді ви можете помітити, що пристрій змінило свій статус на «опитування пристрої» («polling device»), це HC2 перевіряє, чи відповідає стан зовнішньої системи його внутрішнім уявленням.
На пристрої на цій картинці ви можете натискати кнопки ON/OFF, або переміщати повзунок гістограмі шкали, щоб перейти на заздалегідь визначений рівень. Цей значок відображає поточний стан пристрою, цей підхід однаковий для всіх пристроїв; геркони дверей показують положення дверей, пасивні ІЧ-датчики показують, що біжить чоловічка, і т. д.
Веб-дизайн вкрай вдалий, на мою думку. Картинки пристроїв продумані і лаконічні, бездоганна графіка. Єдина моя скарга – на ширину вікна, мені постійно доводиться прокручувати сторінку вгору і вниз, щоб знайти пристрій, що мені потрібно, тому що всі вони займають вузьку смугу в центрі екрану, в той час як масштабована розкладка зробила б можливим більш ефективно використовувати простір екрану. Безсумнівно, деякі користувачі могли б віддати перевагу більш світлі тони екрану, але особисто мені подобається темна колірна гамма.
Мертві вузли
У будь радіочастотної системі ви з часом неминуче зіткнетеся з жахливими мертвими вузлами. Іноді це може означати несправний пристрій, але в основному це проблема накладення діапазонів пристроїв.
Цей вузол постійно з'являється, коли я налаштовую систему, зазвичай він показується ось таким чином, не дивлячись на те, що знаходиться в трьох метрах від HC2, і має принаймні ще 2 шляхи, по яких він міг би передати дані. Я можу допустити подібного роду поведінка мобільних пристроїв, але от що дійсно ставить мене в глухий кут: ясла я натискаю на посилання «розбудити мертві вузли» («wake up dead nodes»), або на великий значок Х на пристрої, вузол приходить в себе на декілька хвилин, під час яких веде себе бездоганно, а через деякий час знову відвалюється від мережі. Що я ще не розумію – чому, якщо HC2 знає, що вузол «мертвий», і у нього є можливість зв'язатися з ним, чому він не робить це автоматично, без зайвої балаканини типу «розбудити мертві вузли»? (Fibaro каже мені, що це зміниться у другій версії).
У мене є ще один вузол (геркон вхідних дверей) який чудово відображається в мережі, хоча його статус ніколи не показується на HC2 – він постійно відкритий. Я знаю, що він правильно зчитує стан двері, тому що я бачу, як блимає вогник на самому герконе, але HC2 цим не цікавиться. Геркон фізично розташований досить близько від іншого пристрою, який теж веде себе погано, так що я думаю, що в моєму будинку є невеликий Бермудський Z-Wave-трикутник, десь між передпокоєм і вітальнею (пристрій чудово працює, якщо я його пересувається куди-небудь ще). Я спостерігав таку проблему тільки з Z-Wave модулями від сторонніх виробників.
Є ряд подібних дивних особливостей в частині передачі даних по радіоканалу, з якими ви можете зіткнутися, і, схоже, Z-Wave не дуже добре справляється з такого роду проблемами. Приймається до уваги кожна означена посилання в мережі, поки від неї приходять якісь дані, навіть якщо вони серйозно спотворені.
Враховуючи вищесказане, пара сумнівних сайтів в мережі з 20 пристроїв – це не так погано, і я б міг вирішити цю проблему, витративши деякий час і переміщаючи модулі на невеликі відстані. Fibaro каже, що майбутні версії будуть підтримувати діагностику проблем Z-Wave мережі.
Додаємо сцени
HomeCenter2 дозволяє вам писати «сценарії» використовуючи функціональність «Сцени» («Scenes»). Ці сцени дещо дивні, для їх створення використовується візуальне програмування; імовірно, у благородній спроби привнести програмування в маси. Але якщо ви до цього мали справу з програмуванням, вам це здасться дещо дивною, інтерфейс досить химерний і не скрізь описаний в достатній мірі, принаймні, як мені здається.
Я зроблю все можливе, щоб пролити світло на цю ситуацію, хоча мій досвід був отриманий методом проб і помилок, так що не приймайте його як щось незаперечне.
Перша річ, яку потрібно усвідомити для себе – те, що сцена будується на основі шаблону ЯКЩО умова(я) ТО дія(я) (IF condition(s) THEN action(s)), або на умови, іншими словами. Станом може бути зміна статусу пристрої введення, визначене часом подія, періодичне подія, визначена користувачем мінлива, зміна погодних умов, або події системи GPS. GPS активізується, коли один із зареєстрованих користувачів (в компанії свого мобільного пристрою) наближається або віддаляється від заздалегідь визначеної точки, яку ви поставили на панелі Визначення місця розташування (Locations panel).
Ви можете комбінувати умови, використовуючи оператори «and» і «or». Дії (actions), які ви можете виконувати, це: призначення змінної, перемикання сцени, посилка команди Z-Wave пристрою, посилка знімки з камери зареєстрованому користувачеві або перемикання віртуального пристрою. Ви можете об'єднувати дії в ланцюжки, використовуючи оператор «and».
Ви також можете встановлювати затримку для будь-якої дії – в червоному віконці з правого боку. Не дивлячись на те, що це вікно ставиться після дії, затримка насправді виконується до нього, до цього треба звикнути. Наприклад, якщо у вас така сцена...
IF every-minute THEN lamp1 = ON delay 10 s AND lamp2 = ON
...то під час її виконання lamp2 вимикається негайно, а lamp1 – через 10 секунд.
Інша велика загадка сцен – що роблять кнопки RUN і STOP, і що конкретно означає віконце для галочки «active scene»? Мені здається, що активна сцена (active scene) постійно виконується у фоновому режимі, чекаючи якогось події, яка буде відповідати оператору «if», і, коли це трапляється, вона виконує відповідну дію. Якщо ви приберете галочку з вікна «active scene», вона більше не буде постійно відслідковувати події.
Кнопка RUN обходить всі умовні частини сцени і запускає дію; зручно, якщо потрібно запустити щось без виконання яких-небудь умов. Не уявляю, що робить кнопка STOP, здається, вона взагалі не робить ніякого впливу на що відбувається. У моєму прикладі, показаному вище, використання кнопки STOP після того, як включається lamp2, не скасовує включення lamp1 десятьма секундами пізніше.
Віджет візуального програмування доставляє багато задоволення, але інтерфейс все ж кілька странноват. Наприклад, ви додаєте оператори, використовуючи великі значки «+» і «-», і вони присутні завжди, незалежно від того, чи є в них сенс в поточний момент чи ні.
Меню, яке випадає, коли ви хочете додати щось нове, однаково для умов і дій, не дивлячись на те, що лише половина з того, що в ньому є, застосовується в кожному випадку. Інші опції вибору не працюють, так що було б здорово, якщо б вміст меню залежало від конкретного умови або дії, до якого воно відноситься, а решта не показувалося б. Оператор «then» можна поміняти на «and» або «or», але він негайно повертається в початковий стан. Список операторів порівняння включає в себе «less than» (менше ніж), «greater than» (більш, ніж), «equal to» (рівний), але немає оператора «is not equal to» (нерівний), що є жахливим упущенням. Також, деякі порівняння виглядають дещо дивно: що означає стан погоди «більше, ніж туман»?
Є і більш дрібні дивацтва інтерфейсу, до яких незабаром звикаєш. Ще одне серйозне упущення, яке я помітив – не можна випадково часові інтервали: ви можете перемикати сцени протягом певних проміжків часу, або протягом фіксованих інтервалів від сходу до заходу, але я не знайшов жодного способу встановити довільний інтервал, або довільну затримку дії, а це означає, що не можна написати сцену, щоб симулювати присутність мешканців у будинку, коли ви у відпустці. Я поставив до відома команду Fibaro, вони обіцяли над цим подумати.
Досвідчені кодери будуть раді почути, що існує бета-версія, яка дозволяє програмувати сцени, використовуючи Lua скрипти, а не візуальний інтерфейс. Я планував перейти на неї після того, як закінчив основну частину свого огляду, але, на жаль, зараз ця можливість недоступна; незабаром, обіцяють, що все зміниться. Ви можете отримати уявлення про те, що ця бета-версія зможе робити, почитавши документацію на сайті Fibaro's documentation site (Поки тільки польську мову, так що Google Translate вам в допомогу, доки англійською вийдуть незабаром).
Віддалений доступ
Якщо ви активуєте віддалений доступ в налаштуваннях вашого HC2, ви зможете створити обліковий запис на сервісі Remote Gateway service (home.fibaro.com).
Коли ви ввійшли, ви маєте можливість вибрати тип веб-інтерфейс, оптимізований під ваш мобільний пристрій, або ви можете використовувати повноцінний інтерфейс, який виглядає абсолютно також, як ваш домашній інтерфейс на HC2, з тих причин, які ми обговорювали вище.
Додаток iPhone
Fibaro пропонує додаток для iPhone, який ви можете завантажити з the App Store. Воно дає вам місцевий або віддалений доступ до більшості функціональних можливостей HC2, з ретельно продуманими винятками, наприклад, не можна додавати або видаляти мережеві пристрої, налаштовувати сцени і т. д.
Я знайшов цю процедуру кілька складною; переконайтеся, що ви задіяли віддалений доступ і зробили запис home.fibaro.com. Якщо ви бачите діалог на кшталт того, що показаний вище на картинці, це означає, що потрібно увійти в системні налаштування iPhone і перевірити відповідні налаштування облікового запису в розділі Fibaro.
Коли ви ввійшли, ви можете використовувати різні значки, щоб отримати доступ до функцій пристрою, натискати на екрани праворуч і ліворуч, на панель навігації, щоб використовувати інші опції.
Є одна цікава опція в додатку для iPhone, називається Lili. Це як Siri, але для домашньої автоматизації. Ідея полягає в тому, що ви можете встановити голосові команди в головних налаштуваннях HC2, і потім говорити команди свого iPhone, а Lili виконає ваш наказ.
Єдина проблема з Lili – схоже, що вона взагалі не працює, у мене не вийшло жодного разу. Можливо, вона оптимізована для польської мови, але вона також не змогла зрозуміти мої спроби говорити польською, хоча це справило сильне враження на моїх домочадців.
Додаток iPhone app також визначає ваше місце розташування, ви можете використовувати цю функцію, щоб поліпшити функціональність HC2, наприклад, щоб він включав опалення в будинку, коли ви йдете з роботи, або вмикав світло, як тільки ви підходите до будинку, і т. д. Ви можете встановити, як часто зчитуються дані про місцезнаходження, в діапазоні від 1 хвилини до 1 години. Очевидно, для максимальної точності вам потрібно передавати дані так часто, як це можливо, але врахуйте, що це швидко садить батарею, та до кінця дня вона може сісти (якраз тоді, коли вам потрібно, щоб включилися опалення).
Було б здорово, якщо б була така можливість включати функцію відстеження місця розташування тільки в певні періоди дня, наприклад, двучасовые періоди вранці і ввечері, щоб вони охоплювали всі відрізки часу, коли я можу піти з дому чи повернутися. Я запропонував це компанії Fibaro, і вони прийняли це до відома, так що, сподіваюся, щось подібне з'явиться в майбутніх релізах ПО.
Оновлення прошивки
Fibaro постійно покращує для центрального контролера HC2: я думаю, я мав справу приблизно з вісьмома оновленнями протягом 4 місяців, один з них, схоже, було зроблено спеціально для мене, оскільки аркуш змін був повністю скопійований з мого листа команді підтримки Fibaro.
Коли оновлення стає доступним, певний індикатор з'являється на головній сторінці HC2, пропонуючи вам оновити систему. Це відбувається відносно безболісно і займає близько п'яти хвилин, а HC2 зберігає ваші налаштування.
У мене ніколи не було будь-яких зривів під час оновлення, але навіть якщо б вони були, ви можете натиснути кнопку відновлення і завантажити заводську прошивку, яка поставляється на USB флеш-карті. Варто відзначити, що ви також можете використовувати панель конфігурації HC2 для того, щоб робити резервні копії ваших поточних налаштувань на диск відновлення, і потім відновлювати їх.
Fibaro Універсальний диммер, 500Вт, FGD 211
УНІВЕРСАЛЬНИЙ DIMMER 500W FGD211
Диммер Fibaro FGD-211 - це новітнє пристрій, комутує навантаження до 500Вт, може диммировать галогенні лампи, низковольные галогенні лампи, що живляться через трансформатор, диммируемые світлодіодні лінійки і звичайні лампи розжарювання. Він також може діяти як вимикач для компактних люмінесцентних ламп, звичайних люмінесцентних ламп та не диммируемых світлодіодів. Мінімальна комутована навантаження – 25Вт, але існує байпас для димера (FGB001), якщо вам потрібно контролювати ще менші навантаження. Цей диммер може застосовуватися з підключенням до нейтралі або без неї, і має два фізичних введення, хоча він може працювати від одного. До того ж, він може працювати як з кнопками, так і з звичайними вимикачами, хоча в останньому випадку ви втрачаєте можливість керувати рівнем регулювання яскравості за допомогою вимикача. Модуль диммера виключно мініатюрний (15x42x36mm), і легко входить в мої неглибокі монтажні коробки.
Модуль має несподівано міцний гвинтовий термінальний блок і велика кількість можливостей конфігурації, які доступні на сторінці налаштувань для цього пристрою в HC2. Наприклад, визначення дискретності регулювання яскравості (відсоток/ступінь), час переключення між мінімальним і максимальним рівнями (ручне включення), час переключення між мінімальним і максимальним рівнями (віддалено), максимальний рівень регулювання яскравості, мінімальний рівень регулювання яскравості, тип настінного вимикача, поведінка при подвійному кліку, коридорна схема управління світлом, синхронізація рівнів керування яскравістю. Додатково, модуль має дві групи (по одній на кожен вимикач), які можуть включати в себе до 16 пристроїв кожна, і групові установки для «вкл все»/«викл», і інтеграції з охоронною сигналізацією. Це виключно продумане пристрій з інженерної та користувацької точок зору, працювати з ним – дуже приємно.
Fibaro Одноканальне 3кВт Реле / Вимикач, FGS 211
Це модуль такого ж розміру, як і диммер, але має функцію вкл/викл однієї навантаження потужністю до 3кВт. Потрібно під'єднання до нейтралі, вхідний сигнал – 220В, а перемикається навантаження може бути різного вольтажу, якщо це потрібно (тобто можна управляти низьковольтної навантаженням). Цей модуль також має масу конфігураційних опцій, включаючи таймер автовимкнення. Зручна особливість цього пристрою – у нього є допоміжний текст, який ви можете використовувати як незалежний введення на головній сторінці HC2.
Fibaro Двоканальний 1.5 кВт Реле / Вимикач, FGS 221
Цей модуль – двоканальна версія вимикача, представленого вище, за винятком того, що тепер у вас два канали по 1,5 кВт кожен, кожен контролюється своїм власним фізичним вимикачем.
На веб-сторінці HC2, пристрій завжди з'являється як два окремих перемикаються пристрою, що може викликати роздратування, якщо вони обидва контролюють один і той же прилад. Наприклад, я спробував автоматизувати мої двері гаража одним подвійним релейним модулем (Dual Relay module) FGS_221, використовуючи один канал для підняття, а другий – для опускання, і ось як HC2 представляє це на екрані, тоді як насправді я хотів, щоб це була одна «двері гаража» з кнопками «вгору» і «вниз» біля неї. Fibaro визнає, що це було б корисним поліпшенням, і воно вже в списку того, що потрібно зробити в наступній версії. Поки що, я вирішив проблему (ну, ніби як вирішив) шляхом витонченого застосування модуля відкриття жалюзі.
Fibaro Roller / Shutter Module, FGR 221
ROLLER SHUTTER CONTROLLER FGR221
Модуль жалюзі Fibaro FGR 221 призначений для управління фазою, живильної мотори віконниць і жалюзі, або, насправді, будь-яким типом моторизованого пристрої, у якого один провід змушує обертатися в одну сторону, а інший – в протилежну. Він може працювати з навантаженням до 1кВт при 230В. Модуль має два вхідних перемикача і два перемикаються виходу із загальною землею, які приєднуються до мотору.
Модуль також має можливість відстежувати позицію поворотного пристрою, на підставі даних про те, як довго працював мотор і в якому напрямку. Потрібно пару раз повністю відкрити і закрити жалюзі, щоб зрозуміти, як це відбувається, і, якщо у вас є якесь зовнішнє пристрій керування вашими віконницями, воно можливо увійде в деякий ступор. Документація на модуль говорить про те, що він працює для моторів, мають механічне обмеження повороту, це означає, що модуль відстежує раптове припинення протікання струму, щоб виявити припинення руху, і що він не може детектувати залипання мотора (по причині того, що він не може повертати жалюзі далі). В якості альтернативи, ви можете просто вимкнути функцію визначення положення повністю, я так і зробив.
(Версія модуля з електронною детекцією межі повороту планується до виходу в першому кварталі 2013 року).
Модуль жалюзі має інтерфейс з кнопками «вгору/вниз», який я хотів мати для своєї гаражної двері, так що я асоціював інтерфейс пристрої для відкривання гаражної двері (низьковольтним) з модулем жалюзі (силовим), використавши пару силових реле, змонтованих в одному корпусі, як показано на верхньому фото. Це в кінцевому підсумку дало мені інтерфейс, який я так хотів:
Його дія супроводжувалася масою приємних спалахів і клацаний реле. Я погоджуся, що це не саме елегантне рішення, але поки що зійде, до того, як хлопці з Fibaro виправлять цю проблему з двоканальними реле. На жаль, це не ідеальне рішення ще й тому, що інтерфейс iPhone має проблему з модулями жалюзі:
З якоїсь причини тут немає кнопки «вгору» і «вниз». Повзунок не працює, натискання на значок – теж. Це означає, що якщо ви хочете відкрити гараж з мого телефону, мені потрібно вийти з програми Fibaro і використовувати браузер, щоб увійти в веб-інтерфейс, це не дуже зручно. Я розповів про це Fibaro, так що, сподіваюся, вони поправлять це в майбутніх версіях iPhone app.
Fibaro Універсальний Сенсор, FGBS 001
Універсальний Сенсорний модуль FGBS 001 - це витончена (14.5×27.3x12mm) хустки з кількома проводками, що виходять з неї. Модуль покритий товстим шаром прозорого полімеру, і тому досить стійкий до зовнішніх впливів. Універсальний Сенсор призначений для того, щоб працювати як Z-Wave «трійник», наприклад, у вже наявному охоронному шлейфі. Можливо, ви захочете встановити Універсальний Сенсор в проводку між існуючим пасивних ІЧ-сенсором і існуючої охоронної панеллю, так, щоб HC2 міг відстежувати статус охоронної системи без втручання в саму систему. Збоку він має два низьковольтних входу (до яких можна приєднати окремий охоронний датчик з детекцією злому, або два параметричних охоронних датчика), і пару вихідних реле, які під'єднуються до охоронної панелі, сигнал з яких відображає стан відповідного входу. Його малі розміри і товсте покриття дає відмінну можливість монтувати його в існуючі корпусу пристроїв.
Приємний бонус Універсального Сенсора – він має інтерфейс 1-wire, до якого можна підключити до чотирьох температурних датчиків Dallas DS18B20. На другому фото зверху ви можете побачити Універсальний Сенсор з приєднаною до нього ззаду скріпкою, з чотирма датчиками DS18B20 над ним (4 чорних кульки в ряд). Відповідна сторінка HC2 також показано вище.
Шкода, що ви не можете контролювати реле без використання веб-інтерфейсу HC2, а то б можна було використовувати цей модуль як базовий блок вводу/виводу низького напруги, який можна застосовувати для вирішення безлічі завдань.
Шляхи оновлення
Як я вже згадував, Fibaro вводить нововведення досить швидко і украй сприйнятливі до всіх пропозицій і зауважень, які користувачі шлють службі підтримки або публікують на форумах Fibaro. Ви також можете знайти деяку інформацію про майбутні можливості на сайті beta documentation site, але в основному там містяться описи сцен з використанням Lua скриптів, а не графічних блоків, і нова панель підтримки VOIP. Також там йде мова про API, хоча не зовсім ясно, чи про те, що ми зазвичай розуміємо під абревіатурою API (наприклад, RESTful HTTP інтерфейс, який можуть використовувати і інші програми, щоб контролювати НС), або вони просто говорять про нові Lua скриптах.
З налаштувань модулів ми можемо зрозуміти, що, схоже, скоро може з'явитися опція моніторингу енергоспоживання, і я б хотів бачити більш ґрунтовну підтримку камер, а також, щоб вони нарешті з'ясували, що буде з SMS-повідомленням на території нашої країни. Відео на їх веб-сайті оповідає про цікавий модулі для автомобіля, який може детектувати ваше прибуття і догляд, і було б здорово побачити універсальний модуль вводу/виводу, як Універсальний Сенсор, тому що це відкрило б багато цікавих можливостей.
У довгостроковій перспективі, схоже, що компанія Fibaro має види на ринок відеопристроїв, медіаплеєрів і цілісних аудіосистем, укупі з інтегрованими сервісами шопінгу, і послугами типу «знайдіть мені потрібний номер телефону, а то мій датчик затоплення говорить, що у мене вода в підвалі».
Висновки
Fibaro займає середню нішу на ринку домашньої автоматизації; це не дешева система, але в той же час вона не коштує шалених грошей. Якщо ви хочете використовувати функції, які не можуть запропонувати більш дешеві радіочастотні системи, як наприклад робота в комірчастої мережі і передача даних про статус пристроїв, тоді Z-Wave – ваш єдиний вибір на даний момент. Fibaro Home Center 2 може задовольнити всі ваші очікування від мережі Z-Wave до того ж надає багато різних додаткових функцій, укупі з привабливим інтерфейсом, корпусом, віддаленим доступом, додатками для iphone і ін. Я, звичайно, не можу стверджувати, що ЗА і залізо компанії Fibaro абсолютно невразливі, але у мене жодного разу нічого не зависало і не падало, а ті кілька невеликих проблем і ситуацій, коли налаштовувати щось було не дуже зручно - в принципі були легко здоланними.
Справжніми знахідками виявилися модулі Fibaro. Вони крихітні, супер-надійні, і мають величезну кількість апаратно і програмно реалізованих можливостей для конфігурації, які роблять їх досить гнучкими, щоб бути використаними в різних задачах. Вони на порядок краще багатьох Z-Wave пристроїв інших виробників, з якими мені доводилося мати справу, так що Fibaro цілком може посунути інших виробників з ринку, випустивши більше типів модулів (дверні та віконні сенсори, і пасивні ІЧ-датчики, будь ласка, містер Fibaro, якщо ви мене читаєте).
[UPDATE] Коли стаття готувалася до публікації, я зміг зв'язатися з директором з продажу компанії Fibaro, щоб отримати інформацію про те, що вони збираються зробити в найближчому майбутньому:
• Користувальницьке додаток iPad, яке виходить через 6-8 тижнів.
• SMS інтеграція – вони все ще ведуть переговори з стільниковими операторами, але повинно бути «в будь-якому разі, найближчим часом».
• Повний інтерфейс прикладної програми (API) близький до виходу, можливо зовсім скоро, має функціонал передачі даних ifttt.com, Facebook і т. д.
• Дверні і віконні сенсори, універсальні сенсори на батарейках, і (тільки для Європи) модулі, що включаються в розетку в листопаді.
• Універсальні модулі вводу/виводу – скоро.
• Після цього планується випускати в наступному році: газові сенсори, датчики диму, датчики пропан/бутан, датчики хлороформу, пасивні ІЧ-датчики і мультисенсоры.
• Немає планів випускати яке-небудь обладнання для установки в автомобілях.
• Бета-реліз буде через кілька тижнів.
[UPDATE 2] Fibaro тільки що випустив версію 1.037 яка включає HTTP API для контролю і моніторингу пристроїв за допомогою зовнішніх систем. API дозволяє вам моніторити (отримуючи всеосяжний XML-звіт) або контролювати реле, диммери, модулі керування жалюзі, термостати, віртуальні пристрої і сцени. Ви також можете отримувати зображення від камер. Є дві версії API – поставляється в даний момент це неаутентифицированный API, і аутентифікований API, який підтримує налаштовані параметри доступу для користувачів, буде випущений найближчим часом. Документацію для API можна завантажити звідси: the Fibaro docs site.